A tápiógyörgyei dráma - 1899
2024. szeptember 23. írta: elmultszazadok

A tápiógyörgyei dráma - 1899

A századforduló előtt alig egy hónappal, 1899 december 7-én történt rejtélyes haláleset történetéből akár film is készülhetne, hiszen szerelmi szál, feltételezett gyilkosság is közrejátszott az eset során.Tápiógyörgyén történt halál öngyilkosságként került be a hírekbe, méghozzá oly módon, hogy a fiatal és szerelmes Gottescha Gyulát menyasszonya ablaka alatt agyonlőve találták meg. Az esetről elsőként tudosító lapok információi szerint a nagybirtokos Fluck Ottokár leánya, Fluck Márta két héttel az eset előtt szakított Gyulával, akivel egyébként már évek óta ismerték egymást. A szakítást nagyon nehezen viselte Gottescha, ezért megfenyegette szerelmét, ha mással lép az oltár elé, akkor lelövi a lányt és önmagát is.

A haláleset előtt néhány nappal Márta levelet küldött Gyulának, amiben arra kérte őt, hogy menjen el hozzá Tápiógyörgyére, mert beszélni szeretne vele. Kérte, hogy vigyen magával revolvert is a biztonság kedvéért. Volt szerelmét a kerti ablak alá rendelte. Másnap Gyula meg is érkezett és az ablak alatt mellbe lőtte magát. Bár a vizsgálat elején öngyilkosságot állapítottak meg, a történet furcsasága volt, hogy Gottescha zsebében volt egy vadonatúj hét miliméteres fegyver hat tölténnyel, viszont mellette a földön hevert egy kilenc miliméteres pisztoly, amiből vélhetően a lövés származott. A másik ok, hogy szinte azonnal elvitték az ablak alól a fiút a halottasházba, a vizsgálat gyorsan lezajlott és eltemették boncolás nélkül. Mindez találgatásokra adott okot és Gyula családja sem nyugodott bele a fiú halálába.

Mielőtt tovább folytatnánk a történetet, ismerjük meg jobban az áldozatot, menyasszonyát és a többi érintettet. [A korabeli lapok az Arcanum adatbázisában érhetők el.]

varm-pest1-39-2.jpg

Forrás: Tápiógyörgye, Görgyey-kastély. (mek.oszk.hu)

A történet szereplői

 

Régi, magyar udvarházban élt a Fluck család, melyet báró Prónay Dezsőtől béreltek, melyen kívül Fluck Ottokárnak saját földbirtoka is volt. A kastély a templom átollenében állt, alacsony kőkerítés vette körül az egész udvarházat. A kerítésen belül voltak a gazdasági épületek, a konyha és a diszkert. Régi módi épület volt, a fazsindelye bemohásodott, egyénként azonban takaros, meglátszott rajta a gondoskodás. Az épületen belül finom, ízléses bútorok voltak a szobában, az asztalon magyar klasszikusok régi kiadásai, aranyozott kötésű apró könyvek. Itt lakot történetünk főhősnője, Fluck Márta szüleivel és testvérével.  

Gottescha Gyula 1877. februárjában született Torontálon, 22 éves gazdatiszt volt, akinek még nem sikerült állást találnia a kassai gazdasági akadémián folytatott tanulmányai befejezését követően. A jóképű fiatal,  zsombolyai földbirtokos fiaként évek óta kiszemelt jegyese volt a szépséges Fluck Mártának. A fiú testvérével együtt Budapesten élt, rajongásig szerette a lányt, aki viszont az évek során többször is megpróbált vele szakítani. Gyula szerelmét mi sem bizonyítja jobban, hogy a lánytól egy bálon megszerzett arany karkötőt a saját kezére forrasztotta, hogy mindig maga mellett érezze Mártát. Azonban a lány nem volt ennyire szerelmes. Gyula halála előtt is éppen a szakításról értesítette levélben a fiút, ennek pedig az lehetett az oka, hogy Márta megismerkedett egy budapesti negyedéves műépítész hallgatóval, Fiala Gézával. A két férfi tudott egymásról, sőt Fiala azt is hallotta, hogy korábban Gyula megfenyegette a lányt, öngyilkos lesz, ha az mást választ helyette.

Még a haláleset előtt néhány nappal történt egy eset, ami igencsak sokat mondó. Gottescha elment a lány házához, de közben értesült arról, hogy Fiala Mártával tölti az időt a birtokon. Ezért nem ment be a házba, csak a kertben őgyelgett, majd a lány ablaka alá érve, az hirtelen kinyílt és két lövés dördült el. Gyula egy barátjának azt mondta az eset után, hogy úgy gondolja Fiala ijesztett rá az ablakon át. 

varm-pest1-40-1.jpg

Forrás: Hasonló épület - Tápiósáp Farkas Ödön úrilaka (mek.oszk.hu)

A történet néhány nappal később folytatódott a már említett levéllel, amelyben Márta megkérte jegyesét menjen el hozzá, hogy tisztázzanak néhány dolgot. A halálos lövés leadását követően érdekes módon nem értesítették a hatóságokat, hanem néhány szolga szekérre rakta a testet, vagyis akkor még akár életben is lehetett Gottescha Gyulát és a halottas házhoz vitték. Az orvos csak késő este értesült arról, hogy ott a test, így mikor megvizsgálta a fiút, ő már nem volt életben. Dr. Telek Miksa községi orvos öngyilkosságnak minősítette a halálesetet, már csak azért is, mert Márta mutatott neki egy levelet, melyben Gyula erről írt. Már másnap el is temették a fiút, akinek egyházi szertartást is adtak, holott öngyilkosságként erre nem lett volna lehetősége a papnak.

A furcsaságoknak nincs vége, hiszen Gottescha halálának másnapján Fluck Márta Budapestre sietett, felkereste Gyula testvérét, viszont az már leutazott a halálhír miatt Tápiógyörgyére, így a lány Gyula szobájába kéredzkedett és néhány levelet, fényképet magához vett. 

Gottescha Gyula családja természetesen nem nyugodott bele az öngyilkosság lehetőségébe, így kérték a holttest boncolását. A rokonok szerint a lány lehetett a gyilkos, mert korábban tett arra utaló kijelentéseket, ha Gyula megcsalja, megöli.

A vizsgálat elindult, Mártát gyanúsították azzal, hogy az ablakon kilőtt, méghozzá apja pisztolyával. A holttest boncolását követően két orvos is azt állította, hogy bár kevésbé jellemző módon, de Gyula húzta meg a ravaszt, nem a szívére szorítva a fegyvert, hanem a mellkasa közepére. Lőpor nyomokat találtak a kezén is. Azt pedig, hogy miért nem voltak a halott ingén pörkölésnyomok csak a mellényen, azzal indokolták, hogy ki volt keményítve az ing anyaga.

Az ügyészség elkezdte a nyomozást, amely során a lány először beismerte a tettet, azonban később visszavonta a vallomását, mondván, azt kényszer hatása alatt tette. Viszont azt elmondta, hogy apja fegyverét ő adta Gottescha Gyula kezébe. Mivel vitatkoztak és a fiú fenyegetőzött az öngyilkossággal, dühében a lány odanyújtotta a fegyvert és ennyit mondott “Nohát lődd agyon magadat, te kutya!”

De vajon miért lehetett ennyire szívtelen korábbi szerelmével Márta?

Sötét titok

 

Erre a kérdésre is megvan a válasz, méghozzá egy korábbra visszanyúló eset kapcsán. A fiatalok sok időt töltöttek együtt az évek során és szoros kapcsolat alakult ki köztük. Annyira szoros, hogy a lány teherbe esett, amiről csak szülei és Gyula tudott, senki más. Meg is született a kisgyermek szerelmükből előző év februárjában, azonban sajnos a kicsi születése után pár perccel meghalt. Gyulát külföldön érte a hír, két nap múlva érkezett meg a birtokra, ahol magához vette a kis élettelen testet és ismeretlen helyen eltemette. A sötét titok összekötötte a párt, azonban a lány egyre jobban úgy érezte, hogy Gyula csak hitegeti, nem akar állást találni és családot alapítani. Ezért történhetett meg, hogy többször szakítani akart a fiúval, aki minden alkalommal az öngyilkossággal fenyegette meg. Az utolsó estén Mártában már elszakadt a cérna, főként úgy, hogy Fialában megbízhatóbb társat vélt felfedezni.

Márta egyébként igen jól titkolhatta terhességét, hiszen korabeli újságok híreiből kiderül, hogy 1898-ban jelen volt olyan kiemelt eseményeken, mint a Royal szállóban megrendezett Bölcsöde Bál, vagy a Vigadóban tartott Atléta Bál és Farsang.

Az eset felülvizsgálata

 

1899.12. 30-án történt meg Gottescha Gyula testének kihantolása és boncolása, miközben Teszáry vizsgálóbíró és dr. Kiss királyi ügyész többször is megvizsgálta a tetthelyet és kihallgatták a családot, valamint a holtest elszállításában közreműködőket.

Végül rengeteg mérés és szembesítést követően 1899 december 31-én a törvényszéki orvosszakértő véleménye alapján öngyilkosságnak minősítették az esetet. Azonban miután Fluck Márta azt vallotta, hogy ő adta a fiú kezébe a gyilkos fegyvert, a lányt a btk. 283. szakasza alapján azzal vádolták meg, hogy öngyilkosságra bújtotta Gyulát. Ez pedig három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő cselekmény volt.

Egy másik, zárt tárgyaláson pedig azt kezdték vizsgálni, hogy vajon a megszületett kisbaba halálát Gottescha Gyula okozta-e. 

A vizsgálóbíró több levelet is lefoglalt a családtól, így arra is fény derült, hogy Márta anyja Gyulának többször arról írt, hogy a lánya szívtelen, nem szereti már a fiút és mivel már elígérték neki hozzá fog menni, ha az megkéri a kezét, de ne várjon túl sok jót a házasságtól. Amikor a vizsgálóbíró az anya leveleit megmutatta Mártának, az csak annyit kérdezett, hogy vajon nyilvánosságra kerülnek ezek az információk, mire a bíró azt válaszolta, hogy ez a családtól függ.

A Budapesti Napló riportere ellátogatott Fluck Mártához december végén és akkor az alábbiakról esett szó:

Elmondtam egyet-mást azokból a hírekből, amelyek az eset részleteiről a faluban keringenek. Az öreg Fluck ide-oda bólintott, mintha azt mondta volna, hogy nem érti, miért oiyan ellenséges a hangulat velük szemben. Márta kisasszony azonban nyomban magyarázatát adta ennek is. — Nem érintkezem senkivel a faluban. Amikor azután kikocsízom, megbámulnak és látom, hogy egynémely tekintetből gyűlölet sugárzik felém. Miér. ? így volt ez mindig. Akinek fekete a kenyere, gyűlöli azt, akinek fehér a kenyere.

 És leírta, amit a szivében érzett. Ezt a kis cikket irta nekünk, hogy közzétegyük az ő védelmére: — Itt előttem fekszenek az elhunyt utolsó levelei. Nőm félek ezektől az Írásoktól, hiszen világosak és ellenem semmit sem mondanak. Egyszerűen az világlik ki ezekből a lázas bötükből, hogy a megboldogult Gyula engem szeretett. Ha viszonoztam érzelmeit, azt hiszem ez nem bűn. Ha nem, azt hiszem, az sem bűn. És nem ok arra, hogy szereplője legyek egy borzalmas részletekben gazdag, romantikus történetnek. A nyilvánosságot soha sem kerestem, ezt a nyilvánosságot pedig, amelyet nékem ez a szörnyű eset osztályrészemül juttatott, zokogva fogadom napról-napra. Aki ismeri a leányszív ezernyi gyöngéit, sötét színezés nélkül is látja, micsoda karácsonyt juttatott nékem az én Jézusom. Oh, mikor fogja megszüntetni könnyeim folyását? raggambi Fluck Márta

Budapesti napló - 4. évf. 353. sz. (1899. december 22.)

[A korabeli lapok az Arcanum adatbázisában érhetők el.]

image_16.jpg

A tárgyalás

 

1900 március 8-ára tűzték ki a tárgyalás a gyilkosságra felbújtás ügyében Kecskeméten. A tárgyalásra csak Márta ügyvédjét hívták meg, aki kifogást emelt a vád ellen, mondván, hogy a fiú már eleve azzal a szándékkal ment a birtokra, hogy öngyilkos legyen, sőt a lányt is meg akarta ölni. Miután Gyula édesapja gyilkosság ügyében kérte a vizsgálatot, ami a boncolást és a helyszíni szemléket tekintve nem állta meg a helyét, így a bíróság megszüntette az eljárást Márta ellen, hitelt adva az ügyvéd szavainak. 

Házasság

 

A következő hír, amit az újságokban találtam 1900. júniusában az anyakönyvi hírek, mely szerint Fiala Géza és Fluck Márta (mindketten római katolikus) házasságot kötöttek. A 7.kerületi anyakönyvi hivatalban történt meg a frigy, melyet egyházi esküvő nem követett. Csendes esküvő volt, de azt nász-lakoma követte a Royal szállóban, ami után nászútra indult az ifjú pár. Egyébként a tápiógyörgyei kastélyszerű udvarházban már az esküvő előtt nagy volt a készülődés, melyet nyomon követett az egész falu. A násznagy Márta nagybátyja volt, Fluck Ádám temesvári királyi táblai tanácselnök.

Bár azt hihetnénk, hogy itt vége a történetnek, nem állt meg a jogszolgáltatás kereke, mivel Gyula apja nem nyugodott bele az ítéletbe, a bíróság tovább vizsgálta az ügyet. A kecskeméti eljárás a budapesti törvényszék elé került, ahol új tárgyalást tűztek ki, ahol azt kívánták megvizsgálni vajon Márta szabad akaratából cselekedett-e, mennyire volt beszámítható állapotban, mikor a fegyvert átadta Gyulának. Végül 1901 áprilisában a tábla Istvánffy Lajos dr. biró eljárásával végleg megszüntette az eljárást és jogerőssé tette a kecskeméti ítélőtábla felmentő határozatát. A bíróság úgy ítélete meg, hogy a lány annyiszor hallotta már Gottescha Gyula fenyegetőzését, hogy igazából el sem hitte, hogy megteszi és lelövi magát. Ingerültségében és felhevültségében nem volt beszámítható, beteges kedélyállapota nem feltételezi a szándékosságot.

Utóéletük

Nagyon érdekes hírt találtam 1904 szeptemberében havardi Páll Andor kolozsvári gépészmérnök eljegyezte Fluck Mártát, majd 1905 januári Nemzeti Hírlapban megjelent, hogy feleségül vette Fluck Márta kisasszonyt, a polgári esküvőn jelen volt tanuként Magyar Endre igazgató-tanár és FIALA GÉZA mérnök. :) Ezután egyházi esküvő a kolozsvári Mátyás király téri templomban volt, este pedig a New York szálló emeleti termében volt a nagyszabású vacsora.

A következő hírt már 1907-ből olvastam róla, akkor újra Fiala Gézánénak hívták Mártát és özvegy, dúsgazdag édesanyjával együtt vett részt a nagyszabású Vigadó beli Jurista bálon. A farsangi sokadalomnak Radics Béla húzta a nótát.

Ugyanezen év októberében ismét az újságba került egy különös eset kapcsán Márta, aminek elolvasása után azért jól érezhető milyen furcsa lelkivilága lehetett. Tápiógyörgye mellett haladt az Arad felől érkező gyorsvonat, amikor a vonatvezető észrevette, hogy valaki áll a síneken. A gépész elmondta, hogy már egy kilóméterrel előbb meglátta, hogy egy úrinő áll mereven a síneken. Alig néhány méterrel előtte állt meg a vonat, de a nő meg sem mozdult. Aztán fogta magát és felszállt a vonatra, ahol az ijedt utasok egy fiatal emberrel beszélgetve találtak rá. Később a Keleti pályaudvaron elmondta a nő, hogy ő Fluck Márta és mindenképpen Budapestre akart utazni, ezért állította meg a vonatot. Érdekessége a történetnek, hogy a férfi, akivel az étkezőkocsiban találták, volt férje Fiala Géza volt. A nő ellen eljárást indítottak. 

 Özvegy Fluck Ottóné 1933-ban halt meg nyolcvanéves korában.

Fiala Gézát próbáltam beazonosítani, mivel egy híres építészünket is így hívják és életútjának eleje igencsak egyezik történetünk szereplőjével. Nem tudom sajnos bizton állítani, hogy ő volt Márta szerelme, de sok adat egybeesik. A híres építész Fiala Géza 1875-ben született, pályáját, mint segédmérnök 1903 – ban a Kereskedelmi Minisztériumban kezdte, majd a kolozsvári, azt követően a budapesti Államépítészeti Hivatal alkalmazásában állt. Ezután a Pénzügyminisztérium elnöki osztálya megbízta a kispesti Wekerle – telepi építkezések ellenőrzésével és vezetésével (1908-1913).Később nevéhez fűződik ágyúgyári lakótelep tervezése is. 1926-ban az I. ker. Orbánchegyi úton a 9939. számú telken tervezett és épített lakóházat, ahol feleségével, két lányával és fiával élt a ’40-es évek közepéig. A háború után a Lövölde tér 5-ben egy bérház két szobás lakásában lakott feleségével és lányával. Még a Fiala nevet is meg kellett változtatnia Forgácsra. Ezekben az években már nem volt munkája. (wekerletelep.hu)

Hogy van-e egyezés a két fiatalember között nem tudom. Ha valakinek ehhez kapcsolódóan van információja, várom kommentben.

[A korabeli lapok az Arcanum adatbázisában érhetők el.]

  

A bejegyzés trackback címe:

https://elmultszazadok.blog.hu/api/trackback/id/tr2618497848

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

DavidR84 2024.10.13. 02:21:37

Jo cikk volt es egyben orulok, hogy visszatertel!

elmultszazadok 2024.10.13. 16:13:42

@DavidR84: Köszönöm, jól esett a visszajelzésed. Időhiány miatt csak ritkán tudok írni, de próbálkozom. :)
süti beállítások módosítása